5 viga, mida akende tellimisel tihti tehakse
Uute akende tellimine on protsess, mis sisaldab mitmeid otsuseid, alates materjalist ja disainist kuni funktsionaalsete omadusteni nagu näiteks mürapidavus. Ent tihti teevad inimesed akende tellimisel teadmatusest vigu, mis võivad põhjustada rahulolematust valitud lahendusega ja hilisemaid probleeme. Selles artiklis uurime levinumaid vigu, mida inimesed akende tellimisel teevad, ning jagame nõuandeid, kuidas neid vältida, et sinu kodu oleks soe, mugav ja mõnus.
Aken valitakse hinnast, mitte omadustest lähtuvalt
On igati arusaadav, et maja või korteri ehitus või renoveerimine on väga kulukas ning loomulikult tahaksime kõik kokku hoida, kust võimalik. Kahekordne klaaspakett on odavam kui kolmekordne, aga selle energiatõhusus ja soojapidavus on märkimisväärselt madalam. Kahekordset klaaspaketti kasutatakse tänapäeval pigem suvilates ja hoonetes, kus aastaringselt ei elata. Tunduvalt parema soojapidavusega kolmekordne klaaspakett on parim valik elamute ja kortermajade puhul.
Meie kliimas on veel kolm märksõna, mis viitavad paremale soojapidavusele: selektiivklaas, argoon ja termovaheliistud. Selektiivklaas laseb tuppa päikesesoojuse sisse, kuid toasooja välja laskmise asemel peegeldab selle tuppa tagasi. Argoon on gaas, mida saab kasutada õhu asemel klaaside vahelise ruumi täitmiseks, see on tavalisest õhust veel halvem soojusjuht, tänu millele on õuest tuppa jõudva külma hulk viidud minimaalseks. Termovaheliistud suurendavad soojapidavust veel kuni 10%.
Kvaliteetsed aknad kestavad aastakümneid, kokkuhoid küttekuludelt selle aja jooksul katab kindlasti suurema alginvesteeringu ja rohkemgi veel.
Ebapiisav sisendinfo
Meie tegeleme akende ja paigaldusega igapäevaselt, sina tellijana arvatavasti mitte. Hinnapäringut saates mõtle läbi, mida sul täpselt vaja on. Kas lisaks akendele vajad ka transporti, paigaldust, viimistlust, vanade akende demontaaži ja utiliseerimist, aknalaudade ja veeplekkide paigaldust?
Mida täpsem ja konkreetsem on päring, seda kindlam võid olla, et hiljem ei lisandu halva üllatusena täiendavaid kulusid lisade või lisateenuste arvelt, mida algses päringus ega pakkumises ei olnud.
Kui vajad nõustamist, võta meiega julgelt ühendust telefoni või e-kirja teel, või veelgi parem, astu läbi meie esindusest Tallinnas või Tartus. Meil töötavad suure kogemuste pagasiga spetsialistid, kes on enamike antud valdkonda puudutavate küsimustega varem palju kordi kokku puutunud. Tänu sellele oskavad nad kiirelt jagada vastuseid ning praktilisi soovitusi. Kui esitad päringu e-kirja teel, lisa kindlasti oma telefoninumber, et saaksime vajadusel detaile täpsustada.
Ei arvestata akende ise paigaldamisega kaasnevate probleemidega
Ükskõik kui kallid ja kvaliteetsed aknad tellid, oskamatu paigaldus võib rõõmu kiiresti rikkuda. Akna soojapidavus võib olla parim võimalik, aga kui ehitusel kiirustatakse, kasutatakse valesid töövõtteid ning ei arvestata erinevate materjalide omadustega, on tulemuseks külmasillad või tervist kahjustav hallitus.
Sageli alahinnatakse ise paigaldamise puhul ka akende kaalu. Ebasobivate kinnitusvahendite kasutamisel võib paigaldusraam hakata aja jooksul liikuma, mis omakorda põhjustab järgmisi probleeme, näiteks lekked ja kahjustatud fassaad.
Hilisemate probleemide korral kiputakse mõnikord süüdistama akna tootjat, kuigi tegelikult on viga hoopis paigalduses. Seetõttu soovitame tellida aknad alati koos paigalduse täisteenusega, hoides sellega kokku enda aega ning saades vastu garantiiga töö.
Põhjendamata ootused mürapidavuse osas
Täiesti mürapidavaid aknaid ei ole olemas. Tänapäevaste klaaspakettide heliisolatsiooni indeks on enamasti vahemikus umbes 30-42 dB, aga võimalused on ka enamaks – kuni 50dB. Samas keskmise tihedusega liikluse müra on umbes 70 dB, mööduv rong 80 dB, naabri muruniiduk 96 dB. Kui juhtud elama kontserdiplatsi või lennujaama kõrval, tuleb arvestada ka üle 100 dB ulatuva müraga.
Klaaspaketi mürasummutavaid omadusi mõjutab eelkõige klaasi paksus, aga ka klaaside vahekaugus. Samuti on mürapidavuse parandamiseks võimalik klaasi lamineerida õhukese akustilise kilega. Rolli mängib ka raami materjal – kui raam müra läbi laseb, siis kallis klaaspakett olukorda ei päästa.
Ei kontrollita garantii olemasolu
Ostes ehituspoest odavad aknad, ei süveneta tihtipeale sellesse, kas aken on toodetud Eestis või mõnest muust riigist sisse ostetud. Kui sellise edasimüüja poolt vahendatud imporditud akna puhul hiljem probleeme ilmneb, on neile lahendust keerulisem leida kui tootjalt otse tellides. Loe alati läbi tootja või müüja garantiitingimused, enne kui tellimuse vormistad.