Akende vahetus – millistel juhtudel ette võtta?

Aknad on olemas igas kodus ning nende tähtsust ei tohiks alahinnata, tulenevalt  kasutegurist, mis õigetel valikutel kodule osutuvad. Need hoiavad meid ühenduses välise maailmaga, tuues tuppa loomulikku valgust, värsket õhku ning pakkudes ilusaid vaateid. Kuid nagu igal teiselgi hoone osal, on akendel oma eluiga ning need võivad aja jooksul väsida. Isegi parima kvaliteediga aknad ei kesta igavesti. Levinud topeltklaasiga aknad kestavad keskmiselt 15-20 aastat. Kestust mõjutavad mitmed tegurid – kui hästi hooldatakse, ilmastikutingimused ja valitud materjali tüüp. Akende tööstused on teinud suuri arenguid ning kodude energiatõhustamine läbi akende vahetuse, on üha aktuaalsem. Teadmine, millal akende vahetus ette võtta, on kinnisvara väärtuse, mugavuse ja energiatõhususe säilimiseks ülioluline.

Siin on mõned näitajad, mis võiksid panna mõtlema akende vahetuse peale.

Akendel on nähtavad kahjustused

Erinevad välised märgid, nagu klaasis olev mõra, akende mädanemine või kõverdumine, on esimesteks näitajateks, et aeg on ette võtta akende vahetus.

Näiteks võivad ebakvaliteetsed PVC aknad aja jooksul värvi muuta ja kuumuse käes paisudes kõverduda. Igasugused sellised akende anomaaliad tekitavad raskusi koduse temperatuuri reguleerimisel.

Eriti raske on hoida heas seisukorras puidust aknaraame. Kui mädanik on juba puitu sisse tunginud, hakkab see lõpuks kõdunema ning selle peatamine on üsna keeruline. Puit muutub pehmemaks ning muudab akende avamise ja sulgemise aina väljakutsuvamaks.

Koduaken_akende vahetus_mõra

Elektri- ja küttearved on tõusnud

Akende puhul on kasvavad trendiks suuremad klaaspinnad ning vähenenud raamiosa selle kõrval. Tänapäevaste akende suurenenud profiil geomeetria tagab võimaluse toota suuri profiile, sealjuures mitte kaotades energiatõhususes. Küll aga võivad vanad aknad oluliselt mõjutada kodu sisekliimat ning põhjustada suurt energiakulu. Mida rohkem soojust toast välja pääseb, seda rohkem kasutatakse selle kompenseerimiseks kodus asuvat kütteseadet. Seda saab kontrollida akna juures seistes ning tunnetades, kas seal on jahedam kui mujal ruumis. Lisaks võid puudutada sisemist aknaklaasi – kui klaas on puudutamisel külm, siis suure tõenäosusega raiskad hinnalist energiat.

Vanemad aknad on sageli ühe- või kahekordsed ja seetõttu ka lekete suhtes haavatavamad. Uute akende valikul on hea teada, et tänapäevasel uuel aknal täidetakse klaaside vahelised õhukambrid argoongaasiga, eesmärgiga tagada parem soojusisolatsioon.

Koduaken_akende vahetus_küttearved

 

Aknaid on raske või võimatu avada

Põhjuseid, miks akna avamine on muutunud võimatuks, on mitmeid. Üks levinud põhjus on ära vajunud aknaraam. Näiteks võivad PVC aknad kuuma ilmaga paisuda ning kõverduda. PVC peaks jahtudes uuesti kokku tõmbuma, kuid kui see hakkab korduma, võib raam olla lõpuks ava jaoks vale suurusega. Teine levinud põhjus on maja vundamendi vajumine/nihkumine ning aknaraam ei mahu enam korralikult avasse.

Koduaken_akende vahetus_avamatu 

 

Aknad ei summuta müra

Tänapäevased aknad on loodud ka müra summutamiseks ning selle vähendamiseks, mis mõjutab otseselt elukvaliteeti. Eriti suurt rolli mängib see juhul, kui elatakse tiheda liiklusega tee ääres või lähedal. Kui toas aega veetes kuuled hästi väljast tulevat müra, on selge märk, et aken on üsna vana. Seega, kui soovid nautida oma kodus rahu ja vaikust, siis tasub kaaluda uute akendega müra summutamise tõhustamisesse.

Koduaken_akende vahetus_müra

Aknad lasevad niiskust läbi

Aknad on selleks, et ilus valgus tuppa pääseks. Selle võib aga rikkuda akna klaaside vahele sattunud niiskus. Jah, kondensvee saab ära pühkida, kuid see muutub kiiresti tüütuks ning tähendab sageli ka seda, et hallitus on kerge tekkima. Aknaklaaside sisse tekkivat udu on aga võimatu eemaldada.

Need probleemid ilmnevad tavaliselt juhul, kui tihendid on kulunud või kui aken pole kohe alguses korralikult paigaldatud. Halvim stsenaarium on olukord, kus aken hakkab lekkima ning aknalauale tekivad veeloigud. Sellises olukorras on oluline kaaluda akende väljavahetust.

Koduaken_akende vahetus_niiskus

 

Vanad, ühekordse klaasiga aknad

Kui oled alati mõelnud, miks talvel on toas liiga külm ning suvel kui päike sisse paistab, liiga palav, siis on majal ilmselt ühekordse klaasiga aknad. Üldiselt on sellised aknad vanades kinnisvaraobjektides ning sellised äärmuslikud tingimused võivad muuta kodu üsna ebamugavaks kohaks. Ühekordse klaasiga aknad ei ole temperatuuri reguleerimisel nii tõhusad kui seda on kahe- ja kolmekordse klaasiga aknad – aeg on teha vahetus.

Koduaken_akende vahetus_profiilid