Akende vahetus on investeering tulevikku

Vanade akende vahetamine uute vastu algab õige profiili valikust ja hinnapakkumise võtmisest ning lõpeb parimal juhul rahuloluga uute akende sooja- ja helipidavuse üle. Vanade akende põhilised puudused on suured kulutused (suureneb hoolduse hulk ja ulatus), probleemne käsitsemine (raamid ei avane ega sulgu korralikult, lukud ja riivid ei toimi, raamide tursumine ja väändumine tekitab pragusid), tuuletõmme (lengi ja raami vahelt tõmbab tuul, mistõttu kogu aknast õhkub külma).

AKENDE VALIK ON LAI
Alustuseks tuleks mõelda, millisest materjalist aknaid eelistada. Tellijal on võimalik valida PVC-kattega aknde, puitakende, puitalumiinium- või hoopis alumiiniumprofiiliga akende vahel. Akende valikul tuleb arvestada maja arhitektuuriväärtust ja üldilmet. Samuti pakuvad tootjad mitmesuguseid lahendusi nii akende kuju (ümarad, kolmnurksed, rööptahuka- ja trapetsikujulised), avatavuse (kinnine, pöördavatav, kaldpööratav) kui ka värvilahenduse kohta. Erikujuliste või erivärviliste akende korral peab tellija aga arvestama sellega, et akna valmistamise tähtaeg võib olla pikem.

PLASTAKNAD
PVC- ehk plastaknad on energiasäästlikud, hea hinna ja kvaliteedi suhtega ning neid on kerge hooldada, kuna jääb ära akende tihendamine ja värvimine. Polüvinüülkloriid – lühidalt PVC on termoplastiline tehismaterjal, mis on saadud looduslikest toorainetest – nafta, maagaas ja keedusool. PVC on mitmekülgsete omadustega laialt kasutatav materjal, mis vastab tänapäevastele rangetele ehitusnõuetele. PVC on keemiliselt stabiilne ja inimese tervisele ohutu, mistõttu sobivad plastak nad ka allergilistele inimestele. Materjali iseloomustavateks omadusteks on korrektne välispind, sooja- ja külmakindlus, kasutajasõbralikkus ning kestvus. Plastaknaid valmistatakse plastikprofiilidest, mille kambritesse paigaldatakse tugevuse saavutamiseks metallprofiilid. Selline tehnoloogia annab akendele hea staatilise tugevuse ja muudab need vastupidavaks ilmastiku ja väliskeskkonna mõjudele. Plastik- ehk PVC-aknad on laialdast kasutust leidnud eelkõige korterelamutes – nii uusehitustel kui ka vanemates majades –, samuti sotsiaalobjektidel nagu koolid, lasteaiad ja haiglad.

PUITAKNAD
Puitakent saab valmistada täpselt soovitud kuju ja viimistlusega, mis teeb akna kordumatuks. Puitaken sobib suurepäraselt eramutesse, aga ka büroohoonetesse ning kallima hinnatasemega uutesse korterelamutesse. Hinnalt on puitaken 30–40% ja puitalumiiniumaken kaks korda kallim kui plastaken. Kuigi uued puitaknad maksavad veidi rohkem kui PVC profiiliga aknad, tasub puitmaja puhul siiski esimest varianti eelistada. Üldjuhul ventileerib vana maja ennast ise: ukse- ja aknapiidad pole tihedad ning ahiküte tekitab alarõhu, mis tõmbab ebatihedatest kohtadest sisse värsket õhku. Seetõttu osutab majaomanik plastaknaid paigaldades oma majale karuteene, kuna plastaknad muudavad hoone tihedaks ja tekivad ventilatsiooniprobleemid. Puit- ja puitalumiiniumakende erinevus seisneb selles, et puitakendel on keskkonna eest kaitstud alumiiniumiga ainult akna alaserv (sõltub tootjast), puitalumiiniumakendel aga akna väliskülg terviklikult.

HELIKINDLUS
Müra tõkestamiseks tuleb klaaspaketi valimisel silmas pidada, millise välismüra eest kaitset vajatakse. Sellest tulenevalt valitakse vastavate klaasitüüpidega pakett. Tavaline, nelja millimeetri paksustest klaasidest pakett summutab tänavamüra ~31 detsibelli. Odavaim lahendus akende helikindluse parandamiseks on kasutada klaaspaketis ühe klaasina 6 mm paksust klaasi, sel juhul suureneb müra summutamine ~36 detsibellini. Lisaks hoiab erineva paksusega klaaside kasutamine ära helilainetest tuleneva resonantsi tekke. Parema tulemuse saamiseks võib klaaspaketis tavalise klaasi asemel kasutada ka lamineeritud klaase, kus klaaside vahele on asetatud spetsiaalne vahekile. Veelgi tõhusam müraisolaator on vaiklaminaatklaas, mis tõstab klaaspaketi mürapidavuse ~41 detsibellini.

PÄIKESE- JA UV-KAITSE
Eluruumide ülekuumenemist või päikesest tulenevat pleekimist saab vältida päikesekaitse klaaside abil. Valida on kas toneeritud või peegeldavate klaaside vahel. Pimestamisprobleemi puhul on sobivaim kirgas päikesekaitseklaas, mis laseb läbi nähtavat valgust, aga hoiab kinni soojus- ja UV-kiirgust. Näiteks päikesekaitseklaasil Pilkington Suncool HP Brillant, mis laseb läbi vaid 33% päikeseenergiast ja 10% UV-kiirgusest, on valguse läbilaskvus koguni 66%. Hinnalt soodsamad on suure päikeseenergia neeldumisvõimega, kuid madala peegeldusvõimega masstoneeritud klaasid. Üheks tõhusaimaks UV-kindlaks klaasiks on lamineeritud klaas, mis püüab kinni 99% UV-kiirgusest. Tavalisel aknaklaasil on see näitaja 40%.

TURVALISUS
Akende turvalisus sõltub eelkõige sulustussüsteemist ja klaaspaketi valikust. Et saavutada kõrgem turvalisuse aste, peaks aken sisaldama nelja turvasulgemispunktiga suluseid ning lukustatavat käepidet. Turvalisust tõstab see, kui klaaspaketis on üks klaas lamineeritud. Üheks sissemurdmiskindlaimaks on klaaspakett mille koosseisus kasutatakse välistele mõjutustele vastupidavat ja raskesti purunevat laminaatklaasi. Löögi puhul säilitab lamineeritud klaas purunedes oma kuju ega eralda kilde. Veelgi tugevamaks muudab klaasi karastatud klaaside kasutamine laminaadis. Karastatud klaasist paketid ei tekita purunedes tõsisemaid vigustusi ega lõikehaavu, kuna purunedes muutub klaas väikesteks ümarateks ja nüriservalisteks kildudeks, peale selle on karastatud klaas tavalisest klaasist viis korda suurema painutustugevusega.

AKNALAUAD
Aknalauad on soovitatav vahetada välja koos akendega, kuna enamasti ei ole vana aknalaua säilitamine võimalik. Saadaval on lamineeritud puitlaastplaadist aknalaudu, mille eelisteks on mõõdukas hind, kerge paigaldatavus ja lai värvivalik. Valida on ligi viiekümne erineva värvitooni vahel. Samas on võimalik tellida ka plastikaknalaudu. Aknalauad on vastupidavad pikaajalisele niiskuse mõjule, mehhaanilistele löökidele ning kannavad täiskasvanud inimese raskust. Õigesti paigaldatud ja õigete mõõtudega aknalaud toimib omamoodi termoregulaatorina, juhtides radiaatoritest tuleneva sooja õhu ühtlaselt terve akna pikkuses ning hoides seinast eemale lillede kastmisest tekkinud niiskuse.

Allikas www.city24.ee Priit Liivanõmm