Kaunis ja kauakestev katuseaken

Katuseaken on sageli emotsionaalne otsus, et muuta maja välisilme põnevamaks ning luua maja sees hubasem meeleolu. Enne otsuse tegemist peaks aga oma katusest teadma olulisi asju. Kõik on võimalik, kui tööd teha õigesti. Kaunis ja kauakestev katuseaken nõuab asjatundlikku eeltööd.

Lugejad on tundnud huvi, kas saab ka vanale katusele katuseakent paigaldada või tuleb see sisse planeerida kohe katuse projekteerimisel?
Roto Frank Bauelemente Balti esindaja Andrei Doronin rahustab, et kindlasti pole katuseakna hilisem paigaldamine välistatud, aga sel juhul tuleb kindlasti arvestada suurema töömahuga. Nagu kõigi ehitustöödega, on igal tööl oma järg. Kui see on n-ö maha magatud, pole tagantjärele tegemine välistatud, kuid kindlasti on töö keerulisem.
Kas katuseakna hilisema paigaldamisega võivad kaasneda mingid ohud või kahjustab see kuidagi katust?
“Katuseakent paigaldades tuleb läbi tungida (loe lõhkuda) kolmest kihist: siseviimistlus, katuse sisekonstruktsioon ehk kandekonstruktsioon ja katusekate. Probleem võib tekkida kahes kohas – konstruktsioonis ning kattes. Klassikalise puitkonstruktsiooni puhul pole katuseakna hilisemat paigaldamist välistavat tegurit. Kui katuse aluskonstruktsioon peaks isegi betoonist olema, saab ka sellesse augu lõigata. Keerulisim on hiljem korrektselt akent paigaldada just plekk-katuse puhul. Ka on juhtunud, et laastukatuse puhul on akna hilisemast paigaldamisest loobutud, sest mingi fragmendi lahtivõtmine kahjustab katusekatte terviklikkust ja hilisemat veekindlust. Rookatuste puhul on töömaht üüratu, sest kogu roog, mis aknast ülespoole jääb, tuleb katuseharjani maha võtta. Kui aga aken paigaldatud ning roog tagasi pandud, on lõpptulemus igati hea,” seletab Andrei Doronin.
Katuseakna ehitusaegne paigaldus on reeglina projekteerija planeeritud ning eksimusi siin ette ei tule. Hilisem paigaldus on emotsioonidel põhinev ja siin on eksimused kiired tulema. Probleemid algavad kohe, kui tegemist on kinnise ehk valmiskatusega. Ei seest ega väljast ole näha, mis selle sees on. Millise sammuga on sarikad, see dikteerib akna laiuse. Andrei Doronini arvates tuleks enne aknaostu konsulteerida ehitusspetsialistiga või katuseakna paigaldajaga. Vana maja puhul on eriti oluline põhjalikult välja selgitada, mida katusekonstruktsioon endast kujutab. Kas üldse ja kui palju tohib seda lahti võtta, et kandvad konstruktsioonid, soojustus ja veepidavus ei kannataks. Lisaks aitab spetsialist valida katuseakna paigaldamiseks kõik vajalikud lisadetailid ja vahendid, mis sobivad just antud katusekattele. Neid teadmatusest ostes võidakse jälle eksida.

Nii suur, kui meeldib, kuid vastavalt võimalustele
Kas igale katusetüübile saab katuseakent paigaldada? “Kui räägime katusekatte tüübist, siis jah. Kui räägime aga katusetüübist, siis katuseaken sobib siiski kõige enam viilkatusesse, kuid eriliste lisavahenditega ka lamekatusesse,” ütleb Andrei Doronin.
Kui suur aken ikkagi panna ja millest suurus sõltub? “Piire pole ja mulle kui katuseakna müüjale meeldiks, kui mõni tellija kataks kogu katuse vaid katuseakendega. Siiski tuleks järgida ratsionaalsusest ja vajadusest lähtuvaid kriteeriume. Reegel ütleb, et katusealusesse eluruumi piisava päevavalguse saamiseks peab akende klaaspind moodustama 1/10 selle ruumi põrandapinnast. Ehk kui on 20 m² tuba, siis akent peaks olema 2 m² jagu. Kuna üldjuhul nii suure klaaspinnaga katuseakent pole, siis tuleb paigaldada neid mitu,” seletab Andrei Doronin lihtsat põhimõtet.
Kui katuseaken aga paigaldatakse tagantjärele, siis võib akna mõõdu valikut piirata katusekonstruktsioon, puitkatuse puhul sarika samm. Inimene võib küll sobivat mõõtu akna välja valida, kui aga sarikavahe on kitsam kui akna laius, siis seda akent sinna paigaldada ei saa. Loomulikult võib kaaluda puitsarika läbilõikamist ja naabersarikatega ühendamist ehk vekseldamist, kuid, nagu eespool öeldud, suurendab see oluliselt tööde mahtu. Sellele taandub aga alati ka paigaldamise hind.

Hooldus on hädavajalik
Kõik katuseaknad vajavad hiljem hoolt: puitpinnad puhastamist ja lakkimist, sagedus õhuniiskusest ja päikesest sõltuvalt 2–4 aasta tagant, et lakitud puitpind püsiks aastaid ilus ja terve. Hinged ja tihendid vajavad vastava ainega määrimist. Seda võiks teha kord aastas enne talve.
Oluline on katuseakende ümbruse puhtana hoida. Sügislehed, oksad ja praht akna ümber takistavad sademete äravoolu ja aken võib lõpuks lekkima hakata. Suur lumemüts akna kohal katusel ei tõota head. On olnud juhtumeid, kus libedat plekk-katust mööda on jäätunud lumekiht hakanud libisema ning teele jäänud katuseaknad purustanud. Suure lume korral, mis akna kohale või peale kogunenud, võib sulavesi samuti sisse voolama hakata. Katuseaken pole allveelaeva illuminaator ning kindlasti pole see hermeetiline. Pealegi on see pidevalt kõigi ilmastikunähtuste mõju all ja seepärast vajab isegi suuremat hoolt kui tavaaken.
Katuse remonti katuseaken ei sega, küll aga peab katusekatte tüüpi vahetades vahetama ka katuseakent ümbritsevad veeplekid. Igale katusetüübile on ette nähtud omamoodi plekikomplekt ja õige soovitab teile aknamüüja või -paigaldaja.

Allikas: www.tehnikamaailm.ee aprill 2009