Kuidas valida aknaid ja uksi?

Kuidas valida aknaid ja uksi?

Uusi aknaid ja uksi tellides tuleb arvestada nii funktsionaalsete omaduste, disaini kui ka eelarvega. Käesolevas artiklis uurime, kuidas valida aknaid ja uksi, lähtudes erinevatest vajadustest ja stiilieelistustest. Arutleme materjalide, energiatõhususe ja disaini aspektide üle, et aidata sul teha informeeritud otsuseid ning leida just sinu kodule sobivad lahendused.

Raami materjal vali hoonest lähtudes

Üks esimesi otsuseid, mis sul tuleb teha, on raami materjali valik. Meie valmistame ja müüme PVC- ja alumiiniumaknaid ning -uksi, seega keskendume alljärgnevalt neile. Mis on ühe või teise materjali plussid ja miinused?

Kõige enam levinud PVC-aknad on saavutanud oma populaarsuse tänu vastupidavusele, energiatõhususele ja vähesele hooldusvajadusele. Suureks plussiks on kahtlemata ka soodne hind võrreldes teiste valikutega. Tänapäeval ei saa enam nõustuda, et puithoonele PVC aken ei sobi – soovi korral saad tellida oma uksed ja aknad nii tõetruu puiduimitatsiooniga, et isegi lähedalt vaadates on raske uskuda, et tegu ei ole päris puiduga. PVC raam koosneb plastikprofiilist, mis tagab tänu õhukambritele hea soojapidavuse ning terasarmatuurist, mis tagab akna tugevuse. Kvaliteetne PVC profiil peab vastu termopaisumisele ja aja jooksul pleekimisele.

Üks väheseid olukordi, kus PVC-aknad ja -uksed ei sobi, on näiteks miljööväärtusliku hoone renoveerimine.  Tõenäoliselt kehtivad neil juhtudel väga spetsiifilised ettekirjutused, milles PVC võib olla välistatud.

Moodsate uusehitiste puhul võidavad aina enam populaarsust alumiiniumaknad, mis sobivad hästi näiteks klaasfassaadide visuaalse esteetikaga. Alumiiniumaknad ja -uksed on laialt kasutusel ka büroohoonetes, kaubanduskeskustes ja tööstuslikes hoonetes. Alumiinium on tugev ja vastupidav materjal, mis võimaldab valmistada tavapärasest suuremate mõõtmete ja kaaluga konstruktsioone ning luua avatud ja valgusküllase atmosfääri. Alumiinium talub hästi ilmastiku mõjusid, kestab aastakümneid ning vajab vähe hooldust. 

Alumiiniumakende ja -uste hind on mõnevõrra kallim kui PVC-materjalist avatäidete hind. Miinusena võib veel välja tuua, et alumiinium on PVC-ga võrreldes külm materjal, mis ei pruugi kõigile meeldida. 

Kui tegu on kortermajaga, siis kooskõlasta uute akende valik ja paigaldus kindlasti ühistuga. 

Sooja- ja mürapidavus on akna tähtsaimad omadused

Järgmiseks vaatleme akende ja uste funktsionaalseid omadusi. Siin tasub hoolega süveneda, sest need otsused mõjutavad sinu ja su pere elukvaliteeti aastakümneid!

Soojapidavuse hindamise mõõdikuks on U-väärtus. U-väärtus iseloomustab, mitu vatti (W) liigub läbi akna või ukse ühe ruutmeetri (m2), kui temperatuur sees ja väljas erineb ühe kraadi võrra. Mida väiksem on U-väärtus, seda soojapidavam on avatäide ja seda rohkem säästad küttekuludelt. Heal aknal võiks see number meie kliimas olla 1 W/m2K lähedal. Energiatõhusad aknad hoiavad ära külmade ilmadega kaasneva soojakao ja vähendavad kuumade ilmadega sisse tungivat palavust. Aastaringseks elamiseks kasutatavates majades ja korterites on parim valik kolmekordne selektiivklaasidega klaaspakett. Soojapidavust parandab ka klaaside vahe täitmine argooniga ja termovaheliistude kasutamine. 

Mürapidavust mõõdetakse detsibellides. Kui su kodu asub mürarikkas piirkonnas, näiteks kesklinnas suure magistraali ääres, või elad hoopis eramajade rajoonis ja naabritele meeldib pühapäeva hommikul vara muru niita – head aknad tagavad parema une! Mürapidavuse suurendamisel on kõige olulisem klaasi paksus, aga rolli mängib ka klaaside arv ja vahekaugus paketis. Samuti peab raam olema kvaliteetne ja aken õigesti paigaldatud, et müra ei pääseks tuppa raami vahelt.  

Mõtle läbi akende ja uste avatavus

Aken võib olla kaldavanev, pöördavanev või kaldpöördavanev, kaldlükandsüsteemiga või paralleellükandsüsteemiga. Kõik aknad ei peagi avatavad olema. Uste puhul saad valida tavalise ehk pöördavaneva või siis hoopis lükand- või voldikukse. Voldikuksi ja -aknaid kasutatakse tihti näiteks rõdudel ning terrassidel ning neid saab samuti teha nii PVC-st kui alumiiniumist. Kas aknad ja uksed peaks avanema sisse- või väljapoole? Teeme uksed ja aknad vastavalt tellija ette antud mõõtudele ja soovidele – kui kõhkled, milline lahendus sinu koju sobib, kirjelda oma vajadusi ning anname hea meelega nõu.  

Lõpetuseks veel üks oluline asi – pööra tähelepanu garantii olemasolule ja tingimustele. Telli oma aknad ja uksed tootjalt, kellel on tõestatud aastatepikkune kogemus. Tellides odavad aknad tundmatult müüjalt, pole võib-olla paari aasta pärast probleemide tekkides kellegi poole pöörduda, sest ettevõtetki ei eksisteeri enam. Mõtle ka hoolega läbi, kelle kätesse paigalduse usaldad. Kõige kindlam on tellida aknad ja uksed koos tootjapoolse paigaldusega – ainult nii saad kindel olla, et garantii perioodil ette tulevad võimalikud probleemid saavad lahendatud ilma lisakuludeta.