Tänavu 11. sünnipäeva tähistava ettevõtte tehas asub kunagises Kirovi kolhoosi Raudoja farmis.
OÜ Koduaken on Eesti kapitalil rajatud ettevõte, mille üks osanik on Anija vallas elav Ülo Hõrrak. Firma alustas tegevust 1998. aastal Tallin-nas Peterburi maanteel ning on 11 aasta jooksul valmistanud üle 150 000 akna. Peakontor on siiani pealinnas, kuid tootmine koliti eelmisel aastal Anija valda Härmakosu külasse.
Koduakna tootmisjuht Tiit Tammaru selgitab, et tellimusi tuli üha rohkem ning Tallinnas jäi kitsaks: „Majandus kasvas ja kõik prognoosid näitasid, et kasvab veel. Sellepärast oli ka meil vaja laieneda.“
Ülo Hõrraku sõnul tuli mitu päris head pakkumist mujalt Harjumaalt, kuid kuna suur osa töötajaist käis tööle Kehrast ja tema ise kolis Anija valda, otsiti tootmisele kohta Kehra-lähistelt.
„Käisin ka vallamajas uurimas, kas kusagil oleks võimalik osta mõnd maatükki, kuhu ehitada, või on müügis mõned vanad tootmishooned. Midagi pakkuda ei osatud. Siis avastasin pooljuhuslikult, et Härmakosus on üks osa laudakompleksist müügis. See pole küll ideaalne koht, oleksime tahtnud Kehrale lähemale, kuid nüüd on tootmine seal, Anija ja Kuusalu valla piiril,“ jutustab ta.
Tiit Tammaru lisab, et tootmiseks on head kohad need, mis on asulate lähedal, sest sealt on võimalik leida tööjõudu: „Tööjõuküsimus on ettevõtjatele ju peamine.“
Taasiseseisvumisaja alguses müüdi palju vanu tootmishooneid välismaalastest kinnisvarahuvilistele. Nii oli Raud-oja farmi ostnud iirlasest ärimees. OÜ Koduaken alustas tootmist ühes endises laudahoones 2500-ruutmeetrisel pinnal.
Aknaid kogu Eestisse
Koduaken toodab põhiliselt PVC- ehk rahvakeeli plastikaknaid kõikjale Eestis. Lisaks tehakse uksi ning alumiiniumkonstruktsioone ja vahendatakse ka puitaknaid. Firmal on müügiesindused Tallinnas, Võrus, Tartus, Pärnus, kõik aknad toodetakse Härmakosus.
„Tänu heale kvaliteedile on tekkinud usaldus meie vastu ning oleme seni suutnud müüa suhteliselt edukalt,“ kinnitab Tiit Tammaru.
Mis edasi saab, on tema hinnangul raske ennustada, majanduslangus mõjutab ka akende tootmist. Tellimuste vähenemist hakkasid aknatootjad tundma juba eelmisel aastal, kui suur kinnisvarabuum oli möödas ning aktiivne ehitustegevus lõppes. Seetõttu on osa aknafirmasid tegevuse lõpetanud. Need, kes alles, võitlevad uute tellimuste eest järjest odavamate hindadega. Ka Koduaken on teinud mitmeid sooduskampaaniaid, praegu pakutakse seoses ettevõtte 11. sünnipäevaga uusi aknaid varasemast märksa odavamalt.
„Varem tellisid meilt suurtes kogustes aknaid kinnisvaraarendajad, siis oli tööd palju ja järjekorrad kuni üks kuu. Ka eraisikutest tellijaid oli palju. Nüüd enam mitte, sest rahaturg on kinni ning inimesed ei jaksa krunte ja maju osta. Kuigi tellimusi ikka jagub, on käive hinnalanguse tõttu kõvasti kukkunud,“ tõdeb Tiit Tammaru.
Et tellimusi saada, on klientidele pakutud võimalust tasuda järelmaksuga: „Enamus inimesi elab peost suhu. Juba mõnda aega ei tellita meilt enam korraga kõiki aknaid, vaid ühe-kahekaupa. Seetõttu oleme pakkunud võimalust kogu raha mitte korraga maksta, vaid oodata näiteks järgmise palga- või pensionipäevani.“
Praegu on Koduakna põhilised kliendid korteriomanikud, kes on ette võtnud oma kodu renoveerimise.
„Kuna 55 protsenti soojakadudest läheb välja akende kaudu, on korralikud aknad suur kokkuhoid ehk võluvitsake, mille abil oma elamistingimusi kõvasti parandada,“ märgib tootmisjuht.
Ta lisab, et Koduakna eelis mitmete konkurentide ees on kvaliteet – aknaid valmistatakse Veka AG Saksamaa tehasest tarnitavatest raamiprofiilidest: „See on oluliselt paksem ja vastupidavam materjal kui need, mida kasutavad paljud teised. Enamasti minnakse ikka odavuse peale, kuid meie püüame rõhuda kvaliteedile.“
Aknaklaasi tellib Kodu-aken erinevatest firmadest nii Eestist kui mujalt. Eestis valmistavad seda näiteks AS Saint-Gobain Glass Estonia ja AS Marepleks. Tiit Tammaru sõnul ei jää Eesti klaas välismaisele kvaliteedis alla.
Aknaid teevad ka naised
Koduaken annab tööd umbes poolesajale inimesele. Neist 20 töötab Härmakosu tehases. Kriisiaeg on sundinud kokku hoidma – kui varem telliti akende paigaldamine töövõtukorras vastavatelt brigaadidelt, siis nüüd on hinnad sedavõrd palju langenud, et osad tehase töötajad on läbinud ümberõppe ja käivad klientide juures ka aknaid paika seadmas.
Tootmine on liinitöö – ühe akna tegemisel osaleb umbes 15 inimest, Koduaknas teevad seda ka naised.
„Akna tegemine ei ole tänu tehnoloogiale keeruline. Lõigatakse vajalikus mõõdus jupid valmis, pannakse metalltugevdused sisse, keevitatakse kokku, lisatakse sulused ja tihendid, aken klaasitakse ja häälestatakse ehk reguleeritakse õigeks,“ selgitab Tiit Tammaru.
Kõik Koduakna töötajad on kohapeal välja koolitatud.
Suure konkurentsi ja majanduslanguse tingimustes on plastikakende hinnad kõvasti langenud. Seetõttu on ka Koduakna töötajate varem Eesti keskmist töötasu ületanud palgad nüüd madalamad. Tootmisjuht kinnitab, et inimesed on suhtunud mõistvalt – vastutust raske aja eest kannavad solidaarselt omanikud, juhtkond ja töötajad.
„Kuigi kukkumine on olnud valus, teeme kõik, et saada rohkem tellimusi ning inimestele palka maksta. Püüame hoida neid, kes on meile püsima jäänud ja saavad oma tööülesannetega hästi hakkama, kuid püksirihma peavad pingutama kõik,“ lausub ta.
Tööle soovijaid oleks küll, kuid inimesi juurde võtta ei saa. Ka neid mitte, kes vahepeal olid nii-öelda õpipoisi ametis, et edaspidi tehases tööd saada.
Töötajaid käib tehasesse Kehrast, Lillist, Kuusalust, Aegviidust, Järvamaalt Käravetest ja Tallinnast.
„Kehra noorte meeste käsutuses on mikrobuss. Omanikud ei ole küll võtnud endale kohustust organiseerida neile töölkäimiseks transporti, kuid on püüdnud seda teha. Kahjuks peame praegu kulusid minimaliseerima, näiteks transpordi Tallinnast olime sunnitud juba ära jätma,“ räägib Tiit Tammaru.
Siiski usub ta, et Kodu-aken elab ka rasked ajad üle: „Püüame jätkata, sest uue ettevõtte käivitamine on palju raskem, energiakulu toimiva firmaga võrreldes vähemalt kolmekordne. Õnneks saame meie oma keskmise suurusega tootmise laenu- ja võlakoormusega hakkama, rohkem on hädas suured ettevõtted, kes on palju investeerinud ja võtnud suuri laenukohustusi.“
Allikas: www.sonumitooja.ee 22.04.09