Põhjalik juhend akende tellimiseks

Põhjalik juhend akende tellimiseks

Uue maja ehituse või vana maja või korteri renoveerimise käigus jõuab kätte hetk, mil on vaja teha otsused uute akende tellimise osas. Vaatleme siin artiklis samm-sammult, kuidas akende tellimise protsess võiks välja näha. 

 1. Kas vajad kellegi kooskõlastust? Korterelamu puhul võib maja välisilmega seonduvat reguleerida ühistu kodukord. On ju igati loogiline, et kui tervel majal on ühesuguse stiili, raami värvi ja liigendusega aknad, siis ühe korteriomaniku teise äärmusesse jääv loominguline eneseväljendus ei pruugi hoone üldise esteetikaga sobida. Anna korteriühistule oma plaanidest teada ja uuri ettekirjutuste kohta. Ka näiteks kahe pere kaasomandis maja puhul oleks kena ühtset joont hoida, ehkki mingi eeskiri seda ei reguleeri. 
 2. Otsusta ära akende materjal (nt PVC, alumiinium), tüüp (nt kahe- või kolmeosaline) ja avatavus. Kas kõik akna osad peavad lahti käima ja kuidas, kas eelistad pöördavatavaid, kaldavatavaid või hoopis lükandaknaid? Või mingit kombinatsiooni nendest, näiteks kaldpöördavatavaid aknaid? Mis suunas aknad avanema peavad? 
 3. Võta mõõdud. Need on esialgsed mõõdud hinnapäringu jaoks, aga muidugi, mida täpsemad need on, seda täpsema pakkumise saad. Uusehitise puhul, kui aknad paigaldatakse tühja avasse, mõõda ära ava laius ja kõrgus ning lahuta mõlemast maha 3 cm montaaživahu jaoks.
  Vana akna vahetuse korral arvesta mõõtmisel sellega, et aknaraam on nii külgedelt kui ülevalt pisut seina sees. Pakkumiseks vajaliku mõõdu saamiseks mõõda laius palede vahel ning lisa juurde 3 cm. Kõrguse jaoks võta mõõt akna kõige alumisest servast kuni ülemise paleni. Kui aken on jaotatud mitmeks osaks, võta mõõdud servast jaotispostide tsentrisse ning märgi peale jaotuste avanemissuunad. 
 4. Vali  raami omadused – profiili tüüp ja värv. PVC raam koosneb plastikprofiilist, mis annab tänu õhukambritele hea soojapidavuse ning terasarmatuurist, mis tagab akna tugevuse. Lisaks klassikalisele valgele on valikus palju muid värvitoone, sealhulgas erinevad puidu imitatsioonid, mis annavad aknale ehtsa puitakna välimuse. 
 5. Vali klaaspakett. Valikus on ühe-, kahe- või kolmekordne klaaspakett. Ühekordne klaas sobib siseruumidesse või kohtadesse, kus soojusisolatsioon ei ole nõutud. Kahekordset paketti kasutatakse näiteks suvilate ja abihoonete puhul, kus soojapidavus ei ole kriitiline. Aastaringselt kasutatavate majade ja korterelamute puhul eelista kolmekordset klaaspaketti. Siin etapis saad otsustada ka klaaspaketi kogupaksuse (sh klaaside paksus ja vahekaugus) ning teha muud soojus- ja mürapidavust mõjutavad valikud. Klaaside vahelise vahe täitmine argooniga ja termovaheliistude kasutamine lisavad soojuspidavust, võrreldes õhu ja alumiiniumliistude kasuks otsustamisega. 
 6. Milliseid lisasid vajad? Meie valikust leiad ka aknalauad, veeplekid, putukavõrgud ja isegi väikse valiku aknakatteid (kassettrulood ja ribakardinad). 
 7. Kas soovid meiepoolset transporti ja paigaldust?  Kui tellid aknad koos paigaldusega, on akende ja tellitud lisade transport objektile hinna sees. Soovi korral aitame transpordiga ka siis, kui valid muu paigaldaja – märgi see soov siis päringus ära.
  Soovitame tellida aknad koos paigalduse täisteenusega, mis sisaldab mõõtmist, akende transporti objektile, vanade akende demontaaži ja utiliseerimist, avade ettevalmistust, akende ning vajadusel aknalaudade ja veeplekkide paigaldust ning palede viimistlust seest ja väljast. Nii saad kogu tööle ka garantii. 
 8. Saada meile hinnapäring. Kui oled eelnevad punktid samm-sammult läbi käinud, peaks sul hinnapäringu esitamiseks info koos olema. Hinnapäringu saad esitada mugavalt läbi meie kodulehe või saata meili teel. 
 9. Saadame sulle hinnapakkumise. Anna meile teada, kas hinnapakkumine sobis või soovid midagi muuta või täpsustada. 
 10. Mõõtmine paigaldaja poolt. Ükskõik, kas tellid paigalduse meilt või mujalt, paigaldaja peab kindlasti avad või vanad aknad üle mõõtma, enne kui tootmiseks läheb. 
 11. Lepingu sõlmimine ja tasumine. Peale mõõtmistööde teostamist arvestatakse tellimuse lõplik hind, mis võib erineda esialgsest hinnapakkumisest. Sõlmime sinuga kahepoolse lepingu, mis näeb ette 50% suuruse ettemaksu tasumist tellitud toodete ja teenuste eest. Tavapäraselt tasutakse ülejäänud summa enne tööde algust või kauba kätte saamist. Tellimuse eest on võimalik tasuda ülekandega, maksekaardiga või sularahas. Soovi korral saad aknad soetada Liisi järelmaksuga
 12. Akende tarne ja paigaldus. Lepime täpse aja sinuga tellimuslepingut sõlmides kokku. Paigalduseks ja viimistluseks kulub tavaliselt kolm päeva. Avatäidete tihendamiseks kasutatud montaaživaht peab olema viimistlemise hetkeks kuivanud ning pahteldamise ja värvimise vahele peab samuti aega jääma. 

Kui jääd ükskõik millises etapis hätta või ei oska otsustada, konsulteeri meie spetsialistidega. Oled teretulnud külastama meie esindusi Tallinnas või Tartus, kus saad materjale ja näidiseid oma silmaga näha ja käega katsuda, samuti asjatundlikku nõu.